HomeБарајРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Невработеност

Go down 
АвторПорака
Publisher

Publisher

Мислења : 67
Регистриран : 2010-01-02
Возраст : 27

Невработеност Empty
ПишувањеПредмет: Невработеност   Невработеност EmptyЈануари 12th 2010, 03:16

Македонија е една од земјите во светот која ја има голем број на невработени лица.
Дали ова се должи на немањето услови за работа, немањето доволно добри понуди за работа или можеби и мрезливоста на самите луѓе?
Ова е еден сериозен проблем кој се одразува на економијата во државата. Економскиот стандард се сведува на ниско ниво придонесувајќи за влошување на условите во кои живеат сите граѓани.

_________________
This is the way you left me, I'm not pretending
No hope, no love, no glory, no happy ending...
Вратете се на почетокот Go down
http://checkthisout.macedonianforum.net
Diva

Diva

Мислења : 70
Регистриран : 2010-01-04

Невработеност Empty
ПишувањеПредмет: Re: Невработеност   Невработеност EmptyЈануари 12th 2010, 13:44

Епа не знам баш дали сме со најголема невработеност, ама знам дека бројките не се такви какви што се прикажуваат. Кај нас демек околу 60% се невработени. Од тие 60 половина работат без да бидат пријавени со што се водат како невработени. Од другата половина, пола не сакаат да работат било што. Нели демек ако имам факултет јас морам на не знам што фенси место да работам. Епа мора од малку победно да се почне, па да се оди нагоре, не може нас фотељата да не чека. Значи препотентност не одобрувам. А останатите се навистина невработени.
Вратете се на почетокот Go down
 
Невработеност
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Чек дис аут :: Македонија и свет :: Економија и бизнис-
Отиди до:  
Free forum | Art, Culture and Leisures | Creative leisure, Scrapbook | © phpBB | Free forum support | Контакт | Report an abuse | Latest discussions