HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Македонска повоена литература

Go down 
АвторПорака
Publisher

Publisher

Мислења : 67
Регистриран : 2010-01-02
Возраст : 26

ПишувањеПредмет: Македонска повоена литература   Јануари 12th 2010, 03:02

Македонската повоена литература се појавува во почетокот на 20от век. Поважни дела од овој период се:
-првиот македонски роман „Село зад седумте јасени“
-„Крвава низа“
-„Крпен живот“
-„Оковано јаболко“ и многу други.
Ви се допаѓаат ли делата од овој литературен период?
Колкаво влијание овие дела имаат направено врз изгледот на современата македоснка литература?

_________________
This is the way you left me, I'm not pretending
No hope, no love, no glory, no happy ending...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://checkthisout.macedonianforum.net
 
Македонска повоена литература
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Чек дис аут :: Забава и култура :: Уметност, литература и јазик-
Отиди до:  
Free forum | © phpBB | Free forum support | Контакт | Report an abuse | Have a free blog with Sosblog