HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Самоубиство

Go down 
АвторПорака
Publisher

Publisher

Мислења : 67
Регистриран : 2010-01-02
Возраст : 26

ПишувањеПредмет: Самоубиство   Јануари 8th 2010, 00:44

Во темава нема да ги разработуваме мотивите за самоубиство, туку ќе погледнеме малку подлабоко. Ќе ја побараме храброста да си го одземеш животот или кукавличката нишка која те тера да бегаш од проблемите.
Која од овие две работи поубаво го опишува самоубиството? Дали е тоа последица на храброста или исплашеноста?

Јас сметам дека за да бидеш доволно храбар да си го одземеш животот потребно е прво нешто кое ќе те натера да помислиш на тоа. Од тука следува дека самоубиството е кукавички потег кој во последен момент ја искажува храброста на човекот посегнувајќи по својот живот на било кој начин.

Оправдувате ли самоубиства?

_________________
This is the way you left me, I'm not pretending
No hope, no love, no glory, no happy ending...
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://checkthisout.macedonianforum.net
 
Самоубиство
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Чек дис аут :: Начин на живот :: Психологија и философија-
Отиди до:  
Free forum | © phpBB | Free forum support | Контакт | Report an abuse | www.sosblog.com