HomeБарајРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Девијација во однесувањето на децата

Go down 
АвторПорака
Publisher

Publisher

Мислења : 67
Регистриран : 2010-01-02
Возраст : 27

Девијација во однесувањето на децата Empty
ПишувањеПредмет: Девијација во однесувањето на децата   Девијација во однесувањето на децата EmptyЈануари 6th 2010, 19:39

Од каде се појавува девијантното однесување на денашната младина?
Дали е до недостатокот на комуникација со родителите или е на силното влијание од околината?
Мислам дека голема улога игра времето кое не се користи за разговор со родителите, туку се користи за седење пред компјутер, играње акциони игри исполнети со бес и убивање, влијанието од западните филмови кои пропагираат диво однесување на младината.
Каде вие го гледате проблемот со непослушните деца за кои не важи никаков авторитет на повозрасен човек па дури и родител?


Последната промена е направена од Publisher на Јануари 7th 2010, 00:41. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
http://checkthisout.macedonianforum.net
Diva

Diva

Мислења : 70
Регистриран : 2010-01-04

Девијација во однесувањето на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девијација во однесувањето на децата   Девијација во однесувањето на децата EmptyЈануари 7th 2010, 00:08

Па мислам дека се е до друштвото со кое ќе се фати детето. Сите ги имаме гледано истите филмови и сите сме изложени на исти влијанија од интернет и телевизија. Ама не сите имаме исти друштва. Децата најчесто сакаат да бидат прифатени и да бидат фраери во друштвото и ако да се биде фраер значи да се тепаш секој втор ден тогаш тоа и го прават децата. За жал. Ретки се тие кои успеваат да се дистанцираат од лошото влијание на друштвото.
Вратете се на почетокот Go down
Descendant

Descendant

Мислења : 9
Регистриран : 2010-01-05

Девијација во однесувањето на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девијација во однесувањето на децата   Девијација во однесувањето на децата EmptyЈануари 11th 2010, 02:19

Многу е важно какво е друштвото, но сепак постојат повеќе фактори кои се многу побитни. Тука спаѓаат:
домашното воспитување, свесноста на личноста и целокупната средина проследена со нејзините влијанија
Вратете се на почетокот Go down
Diva

Diva

Мислења : 70
Регистриран : 2010-01-04

Девијација во однесувањето на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девијација во однесувањето на децата   Девијација во однесувањето на децата EmptyЈануари 11th 2010, 22:30

Descendant напиша:
Многу е важно какво е друштвото, но сепак постојат повеќе фактори кои се многу побитни. Тука спаѓаат:
домашното воспитување, свесноста на личноста и целокупната средина проследена со нејзините влијанија

За воспитувањето би рекла дека е најмал фактор, сигурно некој нема да го воспитува детето да биде дивјак. Има случаи кога детето е запоставено ама во мое искуство тие случаи излегуваат баш спротивно од девијантни.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Девијација во однесувањето на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Девијација во однесувањето на децата   Девијација во однесувањето на децата Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Девијација во однесувањето на децата
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Чек дис аут :: Начин на живот :: Дом и семејство-
Отиди до:  
Free forum | © phpBB | Free forum support | Контакт | Report an abuse | Latest discussions