HomeБарајРегистрирајте сеВлез

Share
 

 Себепотценување

Go down 
АвторПорака
Publisher

Publisher

Мислења : 67
Регистриран : 2010-01-02
Возраст : 27

Себепотценување Empty
ПишувањеПредмет: Себепотценување   Себепотценување EmptyЈануари 6th 2010, 18:29

Често знаеме да покажеме со прст кон некој и да ги потцениме неговите способности.
Но се наоѓаме и во ситуации кога себеси се сметаме за неспособни да направиме нешто иако реално можеме да го постигнеме тоа што го сакаме.
Што мислите, на што се должи ова себепотценување?
Дали е недостаток на самодоверба или е уште еден од начините да го покажеме стравот од светот?
Вратете се на почетокот Go down
http://checkthisout.macedonianforum.net
Diva

Diva

Мислења : 70
Регистриран : 2010-01-04

Себепотценување Empty
ПишувањеПредмет: Re: Себепотценување   Себепотценување EmptyЈануари 6th 2010, 18:37

Мислам дека го користиме себепотценувањето како одбрана т.е. како заштита од некој срам. Често јавно викаме абе јас нема шанси ова не можам, па така ако не успееме имаме оправдување реков јас дека не можам. А ако успееме, супер, сите ни се диват, како тоа не сме можеле а сме успеале (барем мислам дека вака функционира потсвесно). А и кога нема јавно да се потцениме, туку тоа го правиме само во мислите, и тогаш на ист начин се обидуваме да се оправдаме, само што сега е пред себе не пред другите. Иако потцвесно знаеме дека можеме, сепак си даваме фора што се вика, за секој случај, да не нешто се оплескаме (а сме рекле дека можеме).

Нормално себепотценувањето може да биде и недостаток на самодоверба, кога стварно веруваме во тоа дека нешто не можеме.
Вратете се на почетокот Go down
 
Себепотценување
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Чек дис аут :: Начин на живот :: Психологија и философија-
Отиди до:  
Create a forum on Forumotion | © phpBB | Free forum support | Контакт | Report an abuse | Latest discussions