HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Лекарска етика, што беше тоа?

Go down 
АвторПорака
Diva

Diva

Мислења : 70
Регистриран : 2010-01-04

ПишувањеПредмет: Лекарска етика, што беше тоа?   Јануари 5th 2010, 20:05Скандал на хируршките клиники. Оваа фотографија е направена во текот на новогодишната ноќ. На неа се гледа како две медицински лица се сликаат покрај девојка во бессознание.

На едната фотографија се гледаат насмеаните лица на медицинскиот персонал покрај разголеното беспомошно тело на девојката, а на другата таа е покриена со наметка. фотографиите се поставени на Фејсбук каде се редат коментари за скандалозната фотографија.Еве какви беа коментарите:

-А ова на количката позади вас е жив пациент или кукла е нели?

Еве го одговорот:

Мачко како избегана од тв спот од ТВ Планета беше облечена, во една салфетка од сукња со светликави карнери и едно светликаво боди.

Друг посетител коментира:

-Каква сукњица не можете ни да сонувате, ама признајте кој прв ја примети и запеа.
-А, она гревот позади на количкава.

Докторката на тоа смеејќи се одговара:

-Таа е фантомот, на неа вежбавме.

Веднаш по потоа следеа и коментари од типот:

-Како не вие срам, каде ви е лекарската етика, што беше тоа лекарска тајна и права на пациентите имате ли дозвола за сликање на госпоѓицата.

Извор: А1

Па добро бе овие нормални ли се? Денес слушав на вести дека ќе биде отпуштена сестрата што ги направила сликиве. Му рекла на директорот дека тоа не било намерно и дека и е жал . Ако стварно било така, што барала на фб да ги става сликите па уште и да коментира
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Publisher

Publisher

Мислења : 67
Регистриран : 2010-01-02
Возраст : 26

ПишувањеПредмет: Re: Лекарска етика, што беше тоа?   Јануари 5th 2010, 21:42

Срамота е ова. До каде сè нема да стигне човековата глупост. Дека лекарската етика одамна е заборавена (барем кај нас) е јасно. Но не верував дека еден ден ќе се најде слика на која доктор се слика со пациенти кои се во било каква состојба.
Мило ќе ми биде ако ја отпуштат женава од работа (а слушнав дека веќе ја отпуштиле). Па нека видат и другите доктори кои си поигруваат со својата работа, што сè може да се случи доколку не ја почитуваат хипокритовата заклетва но и докторската етика.
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://checkthisout.macedonianforum.net
 
Лекарска етика, што беше тоа?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Чек дис аут :: Македонија и свет :: Вести-
Отиди до:  
Free forum | © phpBB | Free forum support | Контакт | Report an abuse | Create your own blog