HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Дакар 2010

Go down 
АвторПорака
Diva

Diva

Мислења : 70
Регистриран : 2010-01-04

ПишувањеПредмет: Дакар 2010   Јануари 5th 2010, 01:36

Актуелно за овој период се разбира релито Дакар.

По втор пат релито Дакар ќе се одржи во Јужна Америка, во Аргентина и Чиле по седум етапи во секоја од двете држави.

Вкупната километража која треба да ја поминат натпреварувачите изнесува 2.366 километри. Во релито Дакар 2010 ќе се натпреваруваат вкупно 372 тима, а 184 мотори на две и четири тркала, 138 автомобили и 50 камиони. Во сите 16 натпреварувачки денови, учесниците ќе имаат само еден слободен ден, на 9 јануари. Натпреварувачите ќе поминат низ 13 градови од двете држави: Буенос Аирес, Колон, Кордоба, Ла Риоха, Фиамбала, Копиапо, Антофагаста, Икуикуе, Ла Серена, Сантијаго, Сан Хуан, Сан Рафаел, Санта Роса.

Оваа година ќе се натпреваруваат девет припаднички на понежниот пол: Ени Сил од Шведска, и Кристина Мејер од Германија во мотори на две тркала, Камелија Лупароти од Италија во мотори на 4 тркала. Марија Кристина Тоернер од Чешка, Изабел Патисиер, Стефани Френестаз, Мари Лор Фејнанд и Кристин Февре од Франција, како и Одри Русов од Русија ќе се натпреваруваат во класата автомобили.

Домаќинот Аргентина ќе биде претставувана од вкупно 59-те натпреварувачи. Боите на Чиле пак, ќе ги бранат вкупно 26-те натпреварувачи. Аргентина има речиси двојно повеќе натпреварувачи, од Чиле, но Чиле пак има натпреварувачи во сите категории, што не е случај со Аргентина која нема свои претставници во категоријата камиони. Агенцијата Макфакс ќе го покрива секој ден од релито Дакар 2010 година со информации за победниците и детали за етапите.

извор: макмрежа
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Дакар 2010
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Чек дис аут :: Спорт :: Останати спортови-
Отиди до:  
Free forum | © phpBB | Free forum support | Контакт | Report an abuse | Create a free blog