HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Поскапа струја

Go down 
АвторПорака
Diva

Diva

Мислења : 70
Регистриран : 2010-01-04

ПишувањеПредмет: Поскапа струја   Јануари 4th 2010, 03:39

„7,16 проценти за ЕЛЕМ, 12,81 процент за МЕПСО и 10,45 проценти за ЕВН. Вкупно 9,98 на крајната цена за потрошувачите“, вели Димитар Петров, претседател на регулаторна комисија за енергетика.

Во зголемувањето најголемо учество има ЕЛЕМ со 55 проценти, потоа ЕВН со 35 проценти и МЕПСО со 6,5 проценти. Поскапувањето на струјата ќе удри по џебот на граѓаните.

Освен струјата, расте и цената на парното греење. За граѓаните приклучени на мрежата на топлификација - Центар, Исток и Запад, цените се зголемуваат за 1,5 процент а во Скопје север поскапувањето е за 7,8 проценти. 

Фирмите приклучени на мрежата на топлификација ќе плаќаат повисоки цени за 20 а оние од Скопје север за 38 проценти. Последното поскапување на парното греење беше во јули годинава за 17 проценти.   Извор: А1
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Поскапа струја
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Чек дис аут :: Македонија и свет :: Економија и бизнис-
Отиди до:  
Free forum | © phpBB | Free forum support | Контакт | Report an abuse | Sosblog.com