HomeПрашања/ОдговориБарајЧленовиРегистрирајте сеВлез

Share | 
 

 Влијанија врз македонскиот јазик

Go down 
АвторПорака
Diva

Diva

Мислења : 70
Регистриран : 2010-01-04

ПишувањеПредмет: Влијанија врз македонскиот јазик   Јануари 4th 2010, 03:31

Во последно време често се забележува дали некој збор што сте го употребиле е македонски или не. Дали е возможно, покрај влијанија како телевизијата и интернетот сите зборови што ќе ги употребите да бидат со словенско потекло? До кој степен сте пуристи? Мислите ли дека поголемата употреба на странски зборови со модификуван изговор е уште еден начин на богатење на речникот или уште еден начин на уништување на јазикот?
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
 
Влијанија врз македонскиот јазик
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Чек дис аут :: Забава и култура :: Уметност, литература и јазик-
Отиди до:  
Create a forum on Forumotion | Art, Culture and Leisures | Creative leisure, Scrapbook | © phpBB | Free forum support | Контакт | Report an abuse | Create a free blog